Pfizer de tasarruf tedbirlerine yöneldi..!
Covid-19 aşı satışları sonrasında geliri azalan Pfizer, yeni bir maliyet düşürme programı başlatarak, giderlerini 2027'ye kadar 1,5 milyar dolar daha azaltmayı hedefliyor
23 Mayıs 2024 - 15:41

ABD'li ilaç üreticisi Pfizer geçen yıl açıkladığı 4 milyar dolarlık maliyet azaltma planına ek olarak, 2027 yılı sonuna kadar giderlerini yaklaşık 1,5 milyar daha dolar azaltmak için çok yıllı yeni bir program başlattı.

Pandemi endişelerinin azalması ve milyarlarca dolarlık Covid-19 aşı ve tedavi satışlarının ortadan kalkması nedeniyle yatırımcılar Pfizer'den kaçtı. Şirket buna 43 milyar dolarlık kanser ilacı üreticisi Seagen'i satın alarak, maliyet kesintileriyle ve dahili bir yeniden yapılanmayla karşılık verdi.

Pfizer'in hisseleri öğleden sonraki işlemlerde yüzde 2,6 artışla 29,30 $ oldu. Hisseler geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 24 değer kaybetti ve Aralık 2021'deki en yüksek pandemi değerinin yaklaşık yarısına geriledi.

“İşten çıkarmalarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı”

Pfizer bu açıklamayı çarşamba günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğu bir dosyada yaptı.

Şirket, yeni programın bir parçası olarak, ağırlıklı olarak kıdem tazminatı ve uygulama maliyetleriyle ilgili olmak üzere 1,7 milyar dolar tutarında tek seferlik masraf kaydedeceğini açıkladı. Masrafların büyük bir kısmının bu yıl kaydedilmesi beklenirken, asıl nakit harcamaların 2025 ve 2026 yıllarında yapılması öngörülüyor.

Bir sözcü, yeni programla ilgili işten çıkarmaların hiçbirinin henüz açıklanmadığını söyledi.

Programın daha fazla ayrıntısının muhtemelen gelecekteki kazanç toplantılarında ve yatırımcı etkinliklerinde açıklanacağını söyledi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.