Tahtakurusu istilasına karşı yeni bir yöntem.. Dondurarak yok etmek..
ABD’den Avrupa ülkelerine, Uzak Doğuya kadar pek çok ülkede sorun olan tahtakurusu istilası, can sıkmaya devam ediyor. Daha da can sıkıcı olan ise küçük kan emici böceklerin önceki istilalara göre daha dirençli ve mutasyon geçirmiş olmaları
5 Kasım 2023 - 21:43

Tahtakurusu her ortamda canlı kalmayı başarabilen bir haşarat. Soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabiliyor. Böcek ilaçlarının onları öldürebilmesi için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor. Mağara devrinden bu yana var oldukları söyleniyor.

1940’lardan itibaren ortaya çıkan güçlü böcek ilaçları sayesinde (pestisitler) çoğu ülkede kökünün kurutulduğu sanılıyordu. Gerçek tam olarak öyle değilmiş ki 90’lı yıllardan itibaren yine çeşitli ülkelerde boy göstermeye başladılar.

Bu yıl da ABD’den Fransa’ya, İngiltere’den Japonya, komşumuz Yunanistan’a kadar yine feryatlar duyulmaya başladı.    

Farklı olan bu küçük kan emici böceklerin önceki istilalara göre artık daha dirençli olmaları; mutasyon geçirdikleri yolunda bulgular var.

Konuya yakın kaynaklar, tahtakurusu istilalarının hem sayısının artmasını hem de farklı ülkelere eş zamanlı denilebilecek bir zaman diliminde yayılmış olmasının başlıca nedenini, seyahatlere bağlıyorlar.

Ancak tek sorumlunun turistik hareketler olduğunu söylemek güç. Bu konuda kayıtlara geçen bir inceleme şöyle bir veri ortaya koyuyor. Japonya Covid-19 salgını sırasında sınırlarını turistlere kapattı ve mücadeleyi sürdürdü. Böylece Nisan 2020'de gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 99,9 azaldı. Oysa o dönemde tahtakurusuna ilişkin yerel ihbarlardaki azalma oranı yüzde 20 bile değildi.

Bu yıl daha yaygın

Gelelim yakın tarihe. Tokyo merkezli Civil International Corp. bu yılın Ocak-Temmuz döneminde gerçekleştirilen haşere kontrol hizmetlerinin sayısının geçen yılın aynı dönemine göre iki katına çıktığını bildiriyor.

Keza, Osaka merkezli, zararlı böcekleri ve haşaratları yok eden temizlik ekipmanları da kiralayan Duskin Co., tahtakuruları ile ilgili başvuruların 2022'de ve 2023'te bir önceki yıla göre neredeyse iki katına çıktığını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan tahtakuruları ile Japonya’dakiler aynı genetik diziye sahip ve böcek ilaçlarına dirençli.

Başka ülkeler de farklı değil..

ABD medyası, Mayıs ayı sonlarında tahtakurularının yeniden ortaya çıkmasının ardından Hawaii'deki bir havaalanındaki üç kapının geçici olarak kapatıldığını bildirmişti.

Fransa, 2024 Paris Yaz Olimpiyatları öncesinde tahtakurularına karşı savaş ilan etti. Ülkenin Ulusal Gıda, Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği Ajansı, 2017 ve 2022 yılları arasında hanelerin yüzde 11'inin tahtakurusu istilası yaşadığını kaydetti.

Öyle görünüyor ki tahtakurularını profesyonel yardım almadan evlerden tam olarak yok etmek pek kolay değil; bu böcekler 1 milimetre genişliğindeki her çatlağa girebiliyor ve orada yaşayabiliyorlar.

Böcekler direnç kazanıyor, mücadele yeni yöntemler buluyor..

Haşaratla mücadele firmaları tahtakuruları ile mücadelede yeni yeni yöntemler geliştiriyor ve deniyorlar.

Temel temizlik yöntemleri kuşkusuz gerekli; ardından ilgili ortama etkili kimyasal maddeler sıkmak yaygın, klasik mücadele yöntemi..

Güçlü vakum makinalarıyla tüm yüzeyleri, çatlak aralıklarını, döşemeleri emerek temizlemek de kullanılan bir diğer yöntem.

Japonya, Osaka’daki haşaratla mücadele firması Duskin’in kullandığı bir başka yöntemi ise tahtakurularını dondurarak yok etmek.

Özel cihazlarla tahtakurularının girip saklanarak yaşamını sürdürebileceği ve yumurtalarını bırakarak çoğalabileceği çatlaklara, sıvılaştırılmış karbondioksit sıkılarak tahtakuruları bulundukları yerde dondurularak yok ediliyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.