Bel soğukluğu antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor..
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi, hazırladığı yeni bir gözetim raporunda, bel soğukluğuna neden olan bakterilerin antibiyotiklere karşı giderek direnç kazandığı uyarısında bulundu
12 Haziran 2024 - 10:01

Avrupa'da sağlık yetkilileri, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (CYBH) biri olan bel soğukluğuna (gonore) neden olan bakterilerin ilaca karşı direnç kazanmasının tedavi seçeneklerini sınırlayabileceği konusunda uyardı.

Gonore bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalık ve kimi zaman belirti vermeyebiliyor. Tedavi edilmediği takdirde pelvik inflamatuar hastalık veya kısırlık gibi ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 2022 yılına ilişkin yeni bir gözetim raporunda, CYBH'nin iki izolatının, tedavisinde yaygın olarak kullanılan antibiyotik seftriaksona karşı dirençli olduğu uyarısında bulundu.

ECDC'den yapılan açıklamada da;

"Dirençli suşlardaki artış, mevcut tedavi seçeneklerinin etkinliğini tehlikeye atabilir ve yeni tedavi seçenekleri mevcut olana kadar önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturabilir” denildi.

Azitromisin’e direnç..

23 Avrupa ülkesinden yaklaşık 4.400 gonore izolatı 2022 yılında bir gözetim programına sunuldu. Başka bir antibiyotik olan azitromisine dirençli izolatların oranı 2021'de yüzde 14 iken 2022'de yaklaşık yüzde 26'ya yükseldi.

Bu ilacın tipik olarak gonore tedavisinde seftriakson ile birlikte kullanıldığı için tedavi seçeneklerini zorlaştırabileceğini belirtildi. Gonore izolatlarının antibiyotik siprofloksasine karşı direnci de 2021'de yüzde 63 iken 2022'de yüzde 66'ya yükseldi.

Belsoğukluğu küresel çapta giderek daha fazla ila dirençli hale geliyor

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre de bel soğukluğu küresel çapta giderek daha fazla ilaca dirençli hale geliyor.

DSÖ, birçok ülkenin tek başına seftriakson veya bu antibiyotiğin diğerleriyle kombine edilmesiyle hastalığın tedavi edilemediğini bildirdiğini açıkladı.

ECDC geçtiğimiz aylarda, Avrupa'da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardaki (CYBE) endişe verici artış konusunda uyarıda bulunmuştu.

2022'de 28 AB/AEA ülkesinde 70.800'den fazla bel soğukluğu vakası görülmüş olup, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 48'lik bir artışa işaret ediyor.

Frengi vakaları da 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 34, klamidya vakaları yüzde 16 oranında artış gösterdi.

Uzmanlar Mart ayında yaptıkları açıklamada, vakalardaki artışın Covid-19 salgınından sonra cinsel davranışlardaki değişikliklerle ilgili olabileceğini belirtmiş, pandemi sırasında daha az test ve tedavinin de bir toparlanmaya yol açmış olabileceğini söylemişti.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.