Novo Nordisk, Wegovy tedavisiyle kilo kaybının 4 yıl boyunca korunduğunu açıkladı..
Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk, Wegovy obezite tedavisine dair 17 bini aşkın hasta ile yapılan yeni bir çalışmanın verilerini açıkladı. Novo, deneye katılan hastaların Wegovy ile kilo kaybının 4 yıl boyunca, yıldan yıla ortalama yüzde 10 seviyesinde sürdüğünü söyledi
14 Mayıs 2024 - 13:46

Novo Nordisk, Salı günü yaptığı açıklamada, popüler Wegovy obezite tedavisini alan hastaların, tedaviden dört yıl sonra kilo kaybını, ortalama yüzde 10 sürdürdüğünü açıkladı.

Danimarkalı ilaç üreticisi, sonuçlarının çoğunun geçen yıl yayınlanan büyük bir çalışmadan derlenen yeni uzun vadeli verileri, İtalya'nın Venedik kentinde düzenlenen Avrupa Obezite Kongresi'nde sundu.

Novo'nun geliştirme müdürü Martin Holst Lange bir röportajda Wegovy'deki aktif maddeye ve şirketin diyabet ilacı Ozempic'e atıfta bulunarak, "Bu, kilo kaybı için semaglutide ilişkin şimdiye kadar yürüttüğümüz en uzun çalışmadır" dedi.

Lange, "Kilo kaybının büyük bir kısmı bir kez gerçekleştiğinde, ilacı kullanmaya devam ederseniz geri dönüp kilo almaya başlamadığınızı görüyoruz" diye ekledi.

“17.604 hasta üzerinde araştırma yapıldı”

17.604 hasta üzerinde yapılan çalışmada Wegovy kilo kaybı açısından değil, önceden kalp hastalığı olan ancak diyabeti olmayan aşırı kilolu ve obez hastalar için kalbi koruyucu faydaları açısından test edilmişti. Bu bir obezite çalışması olmadığı için katılımcıların diyet ve egzersizi takip etmeleri gerekmedi.

Select adı verilen deneye katılan hastalar, Wegovy'yi 65 hafta kullanmalarının ardından toplam vücut ağırlığının ortalama yüzde 10'unu kaybetti. Şirket, bu kilo kaybı yüzdesinin yaklaşık dört yılın sonuna kadar kabaca yıldan yıla sürdürüldüğünü ve kilo kaybının yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.