Ozempic ve Wegovy’i Çin pazarında en az 15 jenerik bekliyor..
Novo Nordisk’in diyabet ilacı Ozempic ve obezite ilacı Wegovy'nin aktif maddesi Semaglutide'in patenti Çin'de 2026'da sona eriyor. Çinli ilaç üreticilerinin şimdiden en az 15 jenerik versiyonunu geliştirdiği ilaçlar için dünyanın en büyük pazarı Çin’de rekabet günleri yaklaşıyor
6 Haziran 2024 - 16:56

Danimarkalı ilaç üreticisi Novo Nordisk, dünyanın en fazla aşırı kilolu veya obez insan sayısına sahip olduğu tahmin edilen Çin'de, gişe rekorları kıran zayıflama ilaçlarına olan talebin önümüzdeki dönemde çok artacağına dair büyük umutlar besliyor.

Ancak bir başka gelişme daha izleniyor.

Klinik araştırma kayıtlarına göre Çin’de ilaç üreticileri, Novo Nordisk’in popüler diyabet ilacı Ozempic ve kilo verme tedavisi Wegovy'nin en az 15 jenerik versiyonu üzerinde çalışılıyorlar ve bunların 11’i klinik deneylerin son aşamalarında.

Çin pazarı Novo için gelecek vaat ediyor ama önümüzdeki yıllarda kendisini yoğun bir rekabet de bekliyor aynı yerde.

Gelişmeler şöyle:

Ozempic 2021 yılında Çin'den onay aldı. Wegovy'nin ise bu yıl onaylanması bekleniyor.

Novo Nordisk, ilacın Çin’in büyük bölgesindeki satışlarının geçen yıl iki katına çıkarak 698 milyon dolara ulaştığını gördü.

Ancak hem Wegovy hem de Ozempic'in aktif maddesi olan Semaglutide'in patenti, Çin'de 2026'da sona eriyor. Novo aynı zamanda ülkede patentle ilgili yasal bir mücadelenin de ortasında.

“Çin, ilk büyük pazar haline gelebilir”

Olumsuz bir mahkeme kararı, şirketin Semaglutid münhasırlığını daha da erken kaybetmesine neden olabilir ve Çin'i, ilaçlara yönelik patent korumasının kaldırıldığı ilk büyük pazar haline getirebilir.

Bu koşullar birçok Çinli ilaç üreticisini mücadeleye çekti. Reuters tarafından incelenen bir klinik deney veri tabanındaki kayıtlara göre, Çinli firmaların en az 11 Semaglutid ilaç adayı klinik deneylerin son aşamalarında.

Önde gelen Hangzhou Jiuyuan Gene Engineering, Ozempic ile "Benzer klinik etkinliğe ve güvenliliğe" sahip olduğunu söylediği bir tedaviyi zaten geliştirdi ve Nisan ayında satış için onay başvurusunda bulundu.

Ozempic jenerikleri için klinik çalışmaların son aşamalarını yürüten diğer Çinli ilaç üreticileri arasında United Laboratories, CSPC Pharmaceutical Group, Huadong Medicine ve Sihuan Pharmaceutical Holdings Group'un bir yan kuruluşu yer alıyor.

Bilgi hizmetleri sağlayıcısı Clarivate'te sağlık araştırmaları ve veri analisti olan Karan Verma;

"Ozempic, Çin anakarasında benzeri görülmemiş bir başarıya tanık oldu ve patent süresinin dolmasına bu kadar yaklaşırken, Çinli ilaç üreticileri bu segmentten mümkün olan en kısa sürede yararlanmak istiyor" dedi.

Danimarkalı şirketin semaglutide patentinin süresi, Japonya, Avrupa ve ABD gibi diğer önemli pazarlardaki sona ermesinden çok önce Çin'de sona eriyor. Analistler, patent sona erme sürelerindeki farklılıkları Novo'nun belirli bölgelerde kazandığı süre uzatımlarına bağlıyor.

“Fiyatlarda yüzde 25’lik bir düşüş olacağı tahmin ediliyor”

Çinli halk sağlığı araştırmacıları tarafından 2020 yılında yapılan bir çalışmaya göre, Çin'de aşırı kilolu veya obez yetişkinlerin sayısının 2030 yılında 2000 yılı seviyelerine göre 2,8 ve 7,5 kat artarak sırasıyla 540 milyon ve 150 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Analistler, Çinli ilaç üreticilerinin ürünlerinin Novo'nun ürünleri kadar güvenli ve etkili olduğunun gösterilmesi halinde, rekabetin yoğunlaşacağını ve fiyatların düşeceğini söylüyorlar.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.