Ruhsal sorunları nedeniyle ötanazi istedi..
Hollanda’da yaşayan 28 yaşındaki genç bir kadın, ruh sağlığı sorunları sebebiyle “Hiçbir zaman daha iyi olamayacağım” diyerek hayatına yasal olarak son vermeye karar verdi. Bu durum Hollanda’da yasal
4 Nisan 2024 - 00:50

Majör depresyon, otizm ve sınırda kişilik bozukluğu rahatsızlıkları olan 28 yaşındaki Zoraya Ter Beek, kendisine ötanazi yapılmasını istedi.

Hollanda'nın Almanya sınırına yakın küçük bir köyünde yaşayan ve bir zamanlar psikiyatrist olmayı hayal eden Ter Beek, hayatı boyunca ruh sağlığı sorunlarıyla uğraşmak zorunda kaldı. 

Doktorlarının kendisine "Senin için yapabileceğimiz başka bir şey yok" demesi üzerine bu yönteme karar verdiğini söyleyen genç kadın, “Hiçbir zaman daha iyi olmayacak” dedi.

Ter Beek, 40 yaşındaki erkek arkadaşına aşık olmasına ve iki kedisiyle yaşamasına rağmen mayıs ayında hayatına yasal olarak son verecek.

New York Post’un haberine göre, Ter Beek, "Eğer işler düzelmezse artık yaşayamayacağım konusunda hep çok açıktım" dedi.

"Sağlık profesyonelleri eskisinden daha kolay vazgeçiyor gibi görünüyor"

Genç kadın, Avrupa’da, ölümcül bir hastalığı bulunmayan ancak acı çekerek yaşamaya devam etmek yerine ölmeyi tercih eden sayıları giderek artan insanlardan sadece biri.

Free Press'in bildirdiğine göre, ekonomik belirsizlik, iklim değişikliği, sosyal medya ve diğer sorunlar nedeniyle daha da fazla insan depresyon veya anksiyete gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarından muzdaripken hayatlarına son vermeye karar veriyor.

Hollanda'daki Kampen İlahiyat Üniversitesi'nden sağlık hizmetleri etiği uzmanı Stef Groenewoud, "Ötanaziyi doktorlar ve psikiyatristler tarafından masaya getirilen kabul edilebilir bir seçenek olarak görüyorum, oysa daha önce son çareydi.

Bu olguyu psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde ve özellikle de gençlerde görüyorum, sağlık profesyonelleri eskisinden daha kolay vazgeçiyor gibi görünüyor" dedi.

Hollanda Başbakanı ve eşi de ötanazi istemişti..

Hollanda, 2001 yılında yardımlı intiharı yasal hale getiren dünyadaki ilk ülke oldu. O zamandan beri ötanazi giderek daha popüler bir seçenek haline geldi.

Hollanda medyasına göre 2022'de Hollanda'da 8.720 ötanazi ölümü yaşandı; bu, ülkedeki tüm ölümlerin kabaca yüzde 5'ini temsil ediyor ve bu oran bir önceki yıldaki yüzde 4'ten daha yüksek.

Şubat ayında 93 yaşındaki eski Hollanda Başbakanı Dries van Agt ve eşi ötanazi ile hayatına son vermişti.

Yardımlı intiharın yasallaştırılmasını eleştirenler, Ter Beek gibi kişilerin kanunlar tarafından kendilerini öldürmeye teşvik edildiğini söylüyor ve intihar artışını bir salgına benzetiyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.