Uganda’da çekirge sıkıntısı çekiliyor..!
Uganda’nın düşük gelirli halkı için çekirgeler önemli bir besin kaynağı, protein, lif ve omega-3 açısından zengin olan bu böcekler kızartılıp üzerine tuz serpildiğinde besleyici, çıtır bir atıştırmalık oluyorlar. Kötü haber şu ki bu sezon çekirgeler ortalıkta yoklar
8 Aralık 2023 - 23:12

“Coğrafya kaderdir” denmiş; Türkçe’de ilk söyleyen Ahmet Hamdi Tanpınar, aslen İbn-i Haldun’a atfediliyor.

Uganda’da halkı çekirge sıkıntısı çekiyor, bizde birinci sınıf düşman! Tarıma büyük zarar verdikleri için Anadolu çiftçisi çekirgeden hiç hoşlanmaz. Önde gelen düşmanları arasındadır, yok etmek için ilaçlamadan zehirli yeme kadar her yolu dener.

Oysa çekirgeler Ugandalıların günlük beslenmesinin bir parçası. Lif ve omega-3 yağ asitleri açısından zenginler ve kızartılıp üzerine tuz serpildiğinde besleyici, çıtır bir atıştırmalık oluyorlar.

Yerel olarak nsenene olarak bilinen çekirgeler, yılda iki kez, Nisan ve Mayıs aylarında ve Ekim'den Aralık'a kadar ortaya çıkıyorlar. Bu aylarda, profesyonel avcılar tuzaklarını kuruyor, çekirge tüccarları depolarını dolduruyorlardı. Ancak bu yıl öyle olmadı.

Kasım ayı “Musenene” (çekirge ayı) olarak biliniyor, çünkü sürüler neredeyse her gün görülüyor ve özellikle ana üreme alanları olan Orta Uganda'da yakalanıyorlardı. Ancak çekirgeler geçen ay sadece yedi gün boyunca ortaya çıktı, bu da ülkede en üst düzeyde endişeye yol açtı.

Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, X'te (eski adıyla Twitter) "Bu Musenene neredeler?” diye yazdı.

80 çuvaldan yarım çuvala..

Bu yıl çekirge popülasyonları açısından kaydedilen en kötü yıl oldu.

Bir çekirge avcısı, Musenene sırasında iyi bir günde 80 çuvala kadar doldurabiliyordu. Bu yıl bu rakamın yanına bile yaklaşamadı. Şimdi hasılat gecede yarım çuval..

Çekirge avcılarının işi zor. Belediyeye vergi ödenecek, tuzak kurmak için arazi kiralanacak, geçici işçi, elektrik masrafı var. Ugandalı çekirge avcıları bu yıl yaptığı yatırımın karşılığını alamama endişesi içinde.

Çekirge avcılarını temsil eden Eski Masaka Basenene Derneği'nin başkanı Kureyş Katongole, çekirgelerin bir gün tamamen ortadan kaybolacağından endişe duyduğunu söylüyor. “Ormanları her yok ettiğimizde hava değişiyor, rüzgar çekirgeleri buradan çok uzağa itiyor” diyor.

Ülke son otuz yılda ormanlarının neredeyse üçte birini kaybetti.

Başkent Kampala'daki Makerere Üniversitesi'nden akademisyen ve tarım bilimcisi Dr. Giregon Olupot ise şunları söylüyor:

“Çekirgelerin neslinin tükenmesi yaklaşıyor olabilir. Ortam onlar için düşmanca hale geldi. Onların yok olması, alternatif protein kaynaklarına parası yetmeyen ancak çekirgelere kolayca ulaşabilen insanlar için kıyamet anlamına gelir."

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.