“Vatandaşlar eczanelerimize vukuatlı nüfus kağıdı ile mi gelecek?"
İstanbul’daki eczanelerden, ilaçları sadece hasta veya birinci derece yakınına teslim etmeleri gerektiği yönünde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen yazılı talebe TEİS Başkanı Saydan, eczacıların işinin kimlik kontrolü yapmak olmadığını söyleyerek itiraz etti
13 Haziran 2024 - 14:13

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 21 Mayıs 2024’de ilçe sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda, İstanbul’da faaliyet gösteren tüm eczanelerin, ilaçları sadece hasta veya birinci derece yakınına teslim etmeleri gerektiği, aksi halde idari işlem uygulanacağı bildirildi.

Bu durumun eczacıları zor durumda bırakacağına dikkat çeken Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan basına yaptığı açıklamada;

"Eczacılar sağlık hizmeti verir, kimlik kontrolü yapmaz. Vatandaşlar eczanelerimize vukuatlı nüfus kağıdı ile mi gelecek?" diye sordu.

“Hastanın ilaçlarını kapıcısı, komşusu, bakıcısı vs. alabiliyor”

Bu yazının birçok açıdan hukuka aykırı, eczane iş ve işleyişinin olağan akışına uygun olmadığını belirten eczacı Saydan;

“Reçete girilen programda bile 'diğer' ibaresi mevcut. Yaşlı ve yalnız vatandaşlarımızın ilaçlarını kapıcısı, komşusu, bakıcısı vs. alabiliyor” dedi. Eczacıların işinin kimlik kontrolü yapmaları olmadığını vurgulayan Saydan “İlacı alan kişinin hastanın birinci derece yakını olup olmadığının eczacılar tarafından bilinmesi mümkün değildir” diyerek şunları söyledi:

“Reçeteye mi bakılacak, kimlik kontrolü mü yapılacak?”

“Başta kronik hasta yurttaşların ilaçları olmak üzere kendileri dışındaki kişiler tarafından alınmaktadır. Bizler eczacı olarak hastanın yakınıyım dediğinde TC’sini alarak reçeteyi işleyip ilaçları teslim ediyoruz.

Hastanın birinci derece yakını olup olmadığının eczacılar tarafından bilinmesi mümkün değildir. Ancak bu sorun 'vukuatlı nüfus kâğıdı' istenerek çözülebilir. Bu da hasta vatandaşa ve yakınına eziyetten başka bir şey değildir.

Bu şekilde yazılan resmi yazılar sağlık hizmet sunumunu güçleştirdiği gibi biz eczacıları da 'suçlu' duruma düşürecektir. Bizler eczanelerimizde ilaç ve sağlık hizmeti istiyoruz, kimlik kontrolü yapmak bizlerin işi değildir.

Artık eczanelerimize gelen reçetelerin güvenli olmasını istiyoruz. Sahte reçeteleri ya da ilaçları teslim alan kişinin bu ilaçları gerçekten hak sahibine ulaştırıp ulaştırmadığını kontrol etmek, bundan mesul olmak istemiyoruz. Mesleğimizle ilişiği olmayan, bu tip angarya uygulamaları kabul etmiyoruz.

“Bu görev, Sağlık Bakanlığı'nındır”

Sağlık otoritesinin, suistimali önlemek amacıyla acilen sağlık hizmet sunucuları için kimlik kontrol mekanizması kurması gerekmektedir.

Hak sahibinden SMS, çipli kimlik kartı, e-devlet uygulamaları veyahut biyolojik doğrulama gibi yöntemlerle eczacıları zan altında bırakmayacak, hak sahibinin ve teslim alan kişinin ispatlanabilir irade beyanını ortaya koyan kalıcı çözümler üretme görevi ülkemizin sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığı'nındır."

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.