“Zantac” davaları yılan hikayesi gibi..
Pfizer ABD mahkemelerindeki 10.000'den fazla Zantac davasını çözmek için harekete geçti. 1998'den 2006'ya kadar mide ekşimesi ilacı Zantac'ı satma hakkına sahip olan Pfizer, ABD eyalet mahkemelerinde açılmış davalarda uzlaşma yoluna gitti
13 Mayıs 2024 - 21:37

Bloomberg'in anonim kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Fransız ilaç devi Sanofi'nin izinden giden Pfizer, mide ekşimesi ilacı Zantac kullanıcılarından gelen 10.000'den fazla kişisel yaralanma iddiasını çözüme kavuşturmayı kabul etti ve çeşitli ABD eyalet mahkemelerindeki davaları çözüme kavuşturdu.

Haber servisi, anlaşmaların şartlarının Bloomberg'e ulaşmadığını söyledi. Geçtiğimiz ay Sanofi ABD'de yaklaşık 4.000 Zantac vakasını çözüme kavuşturduğunda 100 milyon dolar, yani davacı başına yaklaşık 25.000 dolar ödemişti.

Pfizer, e-postayla gönderdiği açıklamada raporu ne onayladı ne de yalanladı.

“Zantac iddiaları, güvenilir bilim tarafından desteklenmiyor”

Bir sözcü, “Pfizer, güvenilir bilim tarafından desteklenmediğine inandığımız Zantac davalarına karşı güçlü bir şekilde savunmaya devam ediyor” dedi. Şirket, “Daha önce de belirttiğimiz gibi, Pfizer uygun olduğu takdirde bazı davaların fırsatçı çözümlerini araştırmıştır ve araştırmaya devam edecektir ve bazı davaları çözüme kavuşturmuştur” dedi.

Zantac davasıyla karşı karşıya kalan diğer şirketler arasında ​​​​GlaxoSmithKline (GSK) ve Boehringer Ingelheim bulunuyor. GSK, 1983 yılında Zantac (ranitidin) için onay aldı ve 1997 yılında tedaviye ilişkin patent korumasını kaybetti.

Pfizer, antiasidi 1998'den 2006'ya kadar satma hakkına sahipti. İki yıl önce yaptığı açıklamada Pfizer, "Diğerlerine karşı önemli tazminat talepleri bulunduğunu ve bu iddiaların birçok üretici tarafından kendi açıklamalarında kabul edildiğini" söyledi. Sonuç olarak şirket, "Davanın sonucunun Pfizer için önemli olmasının muhtemel olmadığını" söyledi.

“FDA 2020 yılında ilacın, kanserojene dönüşebileceğini doğruladı”

2020 yılında FDA, ilacın ana bileşeninin zamanla veya yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında olası bir kanserojene dönüşebileceğini doğruladıktan sonra tüm şirketlere Zantac'ı piyasadan kaldırma talimatı verdi. Zantac daha sonra ranitidin içermeyen yeni bir formülasyonla pazara geri döndü.

Geçen yıl GSK, Kaliforniya'daki bireysel davacılarla anlaşmalar yaparak davaları mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturdu. Zantac'la daha uzun bir geçmişe sahip olan GSK, diğer şirketlere göre daha fazla iddiayla karşı karşıya; Reuters, geçen yılın Ekim ayında 79.000 çözülmemiş vaka bildirdi.

Geçtiğimiz hafta GSK ve Boehringer'e karşı Chicago'da, 89 yaşındaki Angela Valadez'in antiasit kullandıktan sonra kolorektal kansere yakalandığını iddia ettiği, bir Zantac kullanıcısını ilgilendiren ilk dava başladı.

“Şirketler, Zantac'ın kansere neden olamayacağını savundu”

Aralarında Pfizer'in de bulunduğu federal davalarla karşı karşıya olan şirketler, Florida bölge yargıcının Zantac'ın kansere neden olabileceği iddialarını destekleyen verileri reddetmesiyle 2022'de büyük bir avantaj elde etti. Karar, ilaç üreticilerini Florida federal mahkemesinde birleştirilen yaklaşık 50.000 davaya karşı savunma yapma zorunluluğundan kurtardı.

Zorlu süreç boyunca şirketler Zantac'ın kansere neden olamayacağını savundu.

Pfizer, 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, "Şirket, FDA tarafından incelenip onaylanan Zantac ürünlerinin, belirtildiği şekilde kullanıldığında kansere neden olmadığından emin" dedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.