“Bu kadar eczacı fazla..” dosyası..
İstanbul Eczacı Odası’nın “Eczaflasyon” adını verdiği dosyasında, eczacılık eğitiminde yaşananlar, yıllara göre sayısal verilerle sunuldu.
15 Haziran 2024 - 12:26

İstanbul Eczacı Odası, fakülte enflasyonuna dikkat çekmek amacıyla “Eczaflasyon” adını verdiği bir dosya hazırladı. Dosyada, “Plansız şekilde açılan fakülte Sayıları ve Kontenjanları" ile “Eczacı istihdam sorunu” ayrıntılı olarak incelendi  

Dosyanın sunumu şöyle:

İstanbul Eczacı Odası olarak, yıllardır birikerek devam eden ekonomik ve politik sorunlarımızın yanı sıra çığ gibi büyüdüğüne şahit olduğumuz ve önümüzdeki beş yıl içinde daha da büyümesi beklenen eczacı işsizliği sorununa dair bir durum değerlendirmesi yapmak istedik.

Ülkenin içinde bulunduğu liyakatsiz, plansız yönetim ve politik anlayış nedeniyle bireysel sorunlarımızla mücadele ederken eğitim ve sağlık gibi en temel hakların siyasi hesaplara ve ranta kurban edilişine de şahitlik ediyoruz.

Türkiye ilaç pazarı her geçen gün daha çok dışa bağımlı hale gelirken bir yandan da yabancı ilaç firmalarının girmeyi reddettiği bir pazar olmaya başlamıştır.

Yani sorun çok büyüktür, bir savaş ya da ambargo halinde hayati öneme sahip ilaçlar başta olmak üzere birçok kalem ilaç ulaşılması imkânsız hale gelebilir.

Yerli ilaç üretimi, yeni ilaç keşifleri ihtiyacını karşılayacak bilimsel eczacılık eğitimi ve ar-ge destekleri maalesef popülist politikaların gölgesinde kalmaktadır.

İlaç sanayi, hastaneler, üniversiteler uzmanlaşmış eczacılara ihtiyaç duyarken seçim vaatleri ve paralı eğitim rantı sebebiyle plansız şekilde sayısı 63’ü bulan eczacılık fakültelerinden niteliği tartışılır bir eğitimden geçen işsiz eczacılar mezun edilmektedir.

Mevcut durumu olabildiğince inceleyerek hep birlikte bir mücadele alanı oluşturabilmek isteğiyle çalışmamızı bilgilerinize sunuyoruz.

Kaynak için tıklayınız

“Eczaflasyon” dosyası için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.