Tıp mezunları, çocuk hastalıkları doktoru olmak istemedi..
TUS sonuçlarının açıklanmasıyla, Tıp Fakültesi mezunlarının ana ve cerrahi branşlar yerine riski az getirisi fazla bölümleri tercih ettiği görüldü. Sonuçları değerlendiren Hekim Birliği Sendikası Başkanı Doğramacı, “Bu gidişle ameliyat edecek hekim bulamayacağız” dedi.
12 Haziran 2024 - 11:42

Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın (TUS) 2024 1. dönem yerleştirme sonuçları açıklandı. Ana ve cerrahi branşlarına en düşük ortalama puanla alım yapıldı ancak yine de kontenjanları boş kaldı. Çocuk sağlığı ve hastalıkları ile çocuk cerrahisi en düşük ortalama puan alan bölümler olurken kontenjanlarının yaklaşık yarısı dolmadı.

En yüksek ortalama puanlı bölümler ise dermatoloji, spor hekimliği ile plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi oldu.

Ana branşlar denilen iç hastalıkları, çocuk sağlığı ve hastalıkları, genel cerrahi ve kadın hastalıkları ve doğum bölümleri ile nöroloji, anestezi gibi bölümler 45 baraj puanıyla alım yaptı ve kontenjanları da boş kaldı.

Sonuçları Cumhuriyet’e değerlendiren Hekim Birliği Sendikası Başkanı Gökhan Doğramacı;

“TUS’ta başarılı olan hekimlerin ana ve hayati öneme sahip branşları tercih etmemesinin olumsuz sonuçlarını ilerleyen dönemlerde hep birlikte yaşayacağız. Ülkemizin nüfusu göz önünde bulundurulduğunda 442 hekim çok az. Bu gidişle çocuklarımızı muayene edecek veya ameliyat edecek hekim bulamayacağız” dedi.

“Nedeni tazminat miktarlarının yüksekliği”

Çocuk sağlığı ve hastalıklarının bu hale gelmesindeki nedenin tazminat yükü olduğunu söyleyen Doğramacı şöyle devam etti:

“Çocuk hastalarla ilgili çok fazla dava ve şikâyet olduğu gibi açılan tazminat davalarında da bir hekimin ömür boyu çalışarak ödeyemeyeceği kadar yüksek tazminat miktarları ortaya çıkıyor. Diğer taraftan nöbetler, şiddet, çalışma koşulları, risk ve ücret dengesizliği gibi sebeplerle hekimler ana ve cerrahi branşları tercih etmiyor.”

Hekim açığına kısa zamanda çözüm bulmanın kolay olmadığına dikkat çeken Doğramacı, “Hekimler daha çok dolgu, botoks gibi riskin az getirinin fazla olduğu branşları tercih ediyor. Sistem hastaları tedavi etmeye değil, ücret karşılığı sağlıklı kişilere estetik gibi riski az getirisi fazla hizmetler sunmaya itiyor” dedi.

Doğramacı, “Mevcut asistan hekimler de arkadan gelen asistan hekim olmayınca iş yükü nedeniyle istifa etmeye başladı; hocalar da klinikler boşalıp, asistan hekim kalmayınca özel sektöre kaymaya başladı” ifadelerini kullandı.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarında sayılar..

Sözcü Gazetesi yazarı Uğur Dündar da bugünkü yazısında (12.06.2024) bu konuya değinerek ek bilgiler verdi.

Dündar yazısında yer alan CHP İstanbul Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Ali Gökçek’in TBMM’nde verdiği soru önergesine ilişkin bölüm şöyle:

“Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2024 1.Dönem TUS sonuçları incelendiğinde, İstanbul’da birçok hastanede çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarının boş kaldığı görülüyor.

İstanbul genelindeki hastaneler için açılan çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarının yarıdan fazlası boş kalmış, örneğin Bağcılar, Ümraniye, Samatya, Haseki, Okmeydanı gibi önemli Eğitim ve Araştırma Hastanelerimizin açtığı kontenjanlar hiç tercih edilmemiştir.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde açılan 30 kontenjanın 28’i, Kartal Dr. Lütfi  Kırdar Şehir Hastanesinde açılan 15 kontenjanın 13’ü, İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’nde açılan 10 kontenjanın 9’u, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılan 16 kontenjanın 12’si, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde açılan 15 kontenjanın 12’si boş durumdadır.”

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.