TİTCK, eczanelerden istenen uygulamayı düzeltti: “Zorunluluk yok..”
TİTCK Başkanı Dr. Asım Kocaoğlu imzasıyla TEB’e gönderilen yazıda, ilaçların hasta veya birinci derece yakınına teslim edilmesine dair yasa ve yönetmelikte zorunluluk bulunmadığı belirtilerek, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün uygulamasının düzeltildiği bildirildi
13 Haziran 2024 - 18:01

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün ilçe sağlık müdürlükleri aracılığıyla eczanelere gönderdiği 'reçeteye tabi ilaçların sadece hasta veya birinci derecede yakınına teslim edilmesine' ilişkin yazısına dair Türk Eczacıları Birliği'ne (TEB) bir açıklama gönderdi.

Kurum başkanı Dr. Asım Kocaoğlu imzasıyla gönderilen yazıda, ilaçların hasta veya birinci derece yakınına teslim edilmesine dair yasa ve yönetmelikte zorunluluk bulunmadığı anımsatıldı.

“İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne bilgi verildi”

Yazıda özetle şöyle denildi;

"6197 sayılı Kanun ile Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte, reçete muhteviyatı ilaçların hasta veya birinci derece yakınına teslim edilmesi zorunluluğuna ilişkin bir hüküm bulunmadığından, konunun başkanlığımızca değerlendirilmesi ve yapılacak işleme esas görüşlerimizin bildirilmesinin talep edildiği anlaşılmıştır.

Teslim edildiği kişilere ait gerekli bilgilerin kaydedilmesi koşulu ile reçete muhteviyatı ilaçların hasta ya da birinci derece yakınına teslim edilmesi zorunluluğunun bulunmadığı, bu yönde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne de bilgi verildiği hususunda bilginizi rica ederim."

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.