Avrupa’da, boğmaca vakalarında tarihi artış..
Avrupa ülkelerinde boğmaca vakaları yüksek bir hızla artıyor. Bir dönemde 60 bin vaka rapor edildi. Toplamda 19 ölüm vakası görüldü
8 Mayıs 2024 - 22:04

Avrupa ülkelerinde 2024'ün ilk çeyreğinde, boğmaca vakalarında hızlı bir artış olduğu bildirildi. Bu sayı, önceki iki yıla göre 10 kat daha fazla.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerinden dönem boyunca toplamda yaklaşık 60.000 vakanın rapor edildiğini, bebeklerde 11, yaşlı yetişkinlerde ise 8 ölüm vakasının görüldüğünü açıkladı.

Uzmanlar, vakalardaki hızlı artışın ardından İngiltere'de boğmaca vakalarının 2024'te 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşabileceği uyarısında bulundu.

“Covid-19 salgını, aşılanma oranını düşürdü”

ECDC, aşı oranlarının yüksek olduğu ülkelerde bile her 3-5 yılda bir daha büyük boğmaca salgınlarının beklendiğini, ancak Covid-19 salgını sırasında aşılamadaki hafif bir düşüşün bu artışta bir faktör olabileceğini kaydetti. Pandemi sırasında boğmacanın dolaşımının çok düşük olması ve buna bağlı hareket kısıtlamaları da artışın daha büyük görünmesine neden oldu.

ECDC, nüfusun büyük bir kısmının pandemi sırasında boğmacaya maruz kalmadıkları için boğmacaya karşı bağışıklıklarını doğal yollardan artırma fırsatını kaçırdıklarını belirtti.

“Boğmaca aşısının etkinliği kanıtlandı”

Altı aydan küçük bebekler enfeksiyona karşı özellikle risk altında.

ECDC Direktörü Andrea Ammon, "Tehlikedeki hayatları, özellikle de küçüklerimizi hatırlamak çok önemli. Boğmacaya karşı aşıların güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır" dedi.

Çoğu Avrupa ülkesi rutin olarak çocukları boğmacaya karşı aşılıyor ve birçoğu bebeklerini korumak için hamile kadınlara da aşı yapıyor. ECDC, bazı ülkelerin bağışıklık zayıflayabileceği için daha büyük çocuklara ve yetişkinlere de aşı takviyesi yapmayı düşünebileceğini söyledi.

Boğmaca, akciğerlerin ve solunum yollarının bakteriyel bir enfeksiyonu ve Avrupa'da endemik. Küçük bebekler veya yaşlı insanlar için çok tehlikeli olabilir.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.