Beş suşlu yeni menenjit aşısı kullanıma sunuldu..
DSÖ, Nijerya’nın, yeni menenjit aşısını uygulamaya koyan dünyadaki ilk ülke olduğunu açıkladı. Men5CV adı verilen ve insanları meningokok bakterisinin beş türüne karşı koruyan yeni aşı Mart 2024’te piyasaya çıktı
15 Nisan 2024 - 16:59

Nijerya, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen ve insanları meningokok bakterisinin beş türüne karşı koruyan yeni bir aşıyı kullanıma sunan ilk ülke oldu.

Men5CV adı verilen aşı ve acil aşılama faaliyetleri, küresel menenjit aşı stokunu finanse eden ve düşük gelirli ülkeleri menenjite karşı rutin aşılamayla destekleyen Aşı İttifakı GAVI tarafından finanse ediliyor. 

Nijerya, Afrika Menenjit Kuşağı olarak bilinen bölgede yer alan Afrika'nın 26 hiper-endemik menenjit ülkesinden biri. Geçen yıl, Afrika genelinde bildirilen yıllık menenjit vakalarında yüzde 50'lik bir artış yaşandı.

2030 yılına kadar, menenjitin ortadan kaldırılması hedefleniyor

DSÖ Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus yaptığı açıklamada;

“Menenjit eski ve ölümcül bir düşman, ancak bu yeni aşı, hastalığın gidişatını değiştirme, gelecekteki salgınları önleme ve birçok hayat kurtarma potansiyeline sahip. Nijerya'nın bu yeni aşıyı uygulamaya başlaması bizi 2030 yılına kadar menenjiti ortadan kaldırma hedefimize bir adım daha yaklaştırıyor" dedi.

DSÖ'nün verilerine göre, geçtiğimiz Ekim ayı ile bu yılın Mart ayı ortası arasında ülkede 1.742 vakadan şüphelenildi ve Nijerya'nın yedi eyaletinde 153 ölüm kaydedildi.

Yeni aşı beş ayrı suşa karşı koruma sağlıyor

Devrim niteliğindeki yeni aşı, tek seferde meningokok bakterilerinin beş ana türüne (A, C, W, Y ve X) karşı güçlü bir kalkan sunuyor.

Beş suşun hepsi menenjit ve kan zehirlenmesine neden oluyor. Yeni aşı Afrika'nın büyük bölümünde kullanılan ve yalnızca A türüne karşı etkili olan mevcut aşıdan daha geniş bir koruma sağlıyor. Bu yeni çok değerlikli konjuge aşının yapımı 13 yıl sürdü.

Temmuz 2023'te DSÖ, yeni Men5CV aşısına (MenFive® markasına sahip) ön yeterlilik kazandırdı ve Ekim 2023'te ülkelere yeni aşıyı uygulamaya koymaları için resmi bir tavsiye yayınladı.

GAVI, Aralık 2023'te Men5CV'nin piyasaya sürülmesi için kaynak ayırdı. Aşı şimdilerde Aşı Tedarikine ilişkin Uluslararası Koordinasyon Grubu (ICG) tarafından yönetilen acil durum stoğu aracılığıyla, salgın müdahalesi için hazırda tutuluyor.

Kitlesel önleyici kampanyalar aracılığıyla yaygınlaştırmanın, 2025 yılında tüm dünyada başlaması bekleniyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.