Diyarbakır’da boğmaca.. 1 hastanede, 1 ayda, 40 vaka..
Diyarbakırda son bir ayda öksürük krizi ve solunum sıkıntısı ile hastaneye yatırılan 40 bebeğin boğmaca testi pozitif çıktı.
9 Mayıs 2024 - 22:11

Dünyada her yıl yaklaşık 300 bin kişinin ölümüne neden olan boğmaca, Diyarbakır’da kendini gösterdi.  

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne son bir ayda öksürük krizi ve solunum sıkıntısı ile yatırılan 40 bebeğin boğmaca testi pozitif çıktı.

Amida Haber’e konuşan Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena, hastalığın her yaşta görülebileceğini ancak en çok 1 yaş altı bebekleri etkilediğini söyledi.

Boğmacanın ölümcül sonuçlar doğurabileceğine işaret eden Asena;

“Boğmaca bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Haftalarca süren öksürük krizleriyle seyreder. Öksürük ortalama 6 hafta sürer; ancak çocukların yarısı 10 haftadan daha uzun süre öksürür. Aşı bulunmadan önce bebek ölümlerinde önemli bir nedendi. Koronavirüs sonrası aşı karşıtlığının artışı nedeniyle boğmaca vakalarında da artış olmuştur. Boğmacadan ölümler aşılanmayla önlenebilir” dedi.

“Hastalanan kişi haftalarca bulaştırıcı olabiliyor”

Doç. Dr. Muhammet Asena, boğmacanın hava yoluyla damlacık enfeksiyonuyla bulaştığına dikkat çekerek şöyle devam etti:  

“Hastalanan kişi haftalarca bulaştırıcı olabiliyor. Hastalığın kuluçka dönemi 7-42 gündür. Bu dönemde hastada hiçbir bulgu yoktur. Aynı evin içinde bulaşma oranı yüzde 90’dan fazladır. Bebeklere genelde en sık anneden ve diğer kardeşlerden bulaşıyor.”

Asena, hastalığın seyrine ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Başlangıçta 1 hafta süren nezle, hapşırık, hafif ateş, gözlerde sulanma olur. Hasta en fazla bu dönemde bulaştırıcıdır. Sonraki hafta öksürük krizleri başlar. Bu dönemde öksürük krizi sonrası kusmalar görülür. Öksürük 8 hafta sürebilir. Daha sonraki iyileşme döneminde öksürük krizlerinin şiddeti ve sıklığı azalarak kaybolur, bu süre ise en az 1-2 hafta sürer.

“Aşılanmamış bir yaş altı bebeklerin ölümcül tehlikesi var”

Aşılanmamış bir yaş altı bebeklerde, annesi hastalanan bebeklerde, prematüre ya da kronik rahatsızlıkları olanlarda boğmacanın tehlikeli seyrettiğine işaret eden Asena şu uyarılarda bulundu:

“Öksürük krizleri havale, oksijen azlığına bağlı beyin hasarı, nefes darlığı, nefes durması, beslenme bozukluğu gibi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Küçük bebekleri solunum cihazına bağlamak gerekebilir. Yaşlılar ve aynı koronavirüsteki gibi kronik akciğer sorunu olanlarda tehlikeli seyreder.”

Boğmacadan en önemli korunma yolunun aşılar olduğunu söyleyen Dr. Asena;

“Hamilelikte ve hastaneden taburcu olurken her anneye boğmaca içeren karma aşı yapılmalıdır. Bu, bebekleri ölümcül seyreden boğmacadan korumaktadır” dedi. 

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.