Down sendromlu doğum için hastane 21 milyon TL tazminat ödeyecek..
Kocaeli'de çocukları down sendromlu doğan aile, gebelik sürecinde istedikleri testleri yapmadıkları gerekçesiyle doğumun gerçekleştiği hastaneye dava açtı. Mahkeme, hastanenin aileye, 21 milyon TL tazminat ödemesine karar verdi
9 Mayıs 2024 - 21:40

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde özel hastanede hamilelik sürecinde kontrollerini yaptıran Serpil Güral (40), 2016 yılında hastanede doğum yaptı.

Serpil- Faruk Güral (44) çiftinin iddiasına göre hamilelik sürecinde doktorlarına ve hastaneye dörtlü tarama testi ile birlikte tahlillerinin tamamını yaptırmak istediklerini söyledi. Doktor ise tahlillere gerek olmadığını, bebeğin sağlıklı olduğunu söyledi.

Anne Güral’ın hamileliğinin 8’inci ayındayken doktor, bebekte bağırsak enfeksiyonu yaşandığını, ölüm tehlikesi olduğunu belirterek anneyi doğuma aldı.

Bebeğin doğumunun ardından yapılan topuk kanı taramasında Down sendromlu olduğunu öğrenen aile, doğum öncesi süreçte hastanenin ve doktorun ihmali olduğunu belirterek 2016 yılında maddi-manevi tazminat talebiyle hastaneye dava açtı.

Kocaeli 1'inci Tüketici Mahkemesi’nde açılan dava, 8 yıl sonra sonuçlandı. Mahkeme, hastanenin çifte 21 milyon 89 bin 691 TL 15 kuruş maddi, 200 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

“Yoğun bir psikolojik baskı yaşadık"

Baba Güral, bebeğin Down sendromlu olduğunu öğrendikten sonra neden dava açtıklarını şöyle açıkladı:

“Tabii biz Down sendromu nedir bilmiyoruz. Yoğun bir psikolojik baskı yaşadık. Sonrasında ‘Biz bu süreci nasıl atlatırız, psikolojik ve maddi süreci nasıl atlatırız’ diye çok düşündük. ‘Bu engelleri kaldıralım’ denilen ülkemizde engelleri maalesef kaldıramıyoruz.

Her şey maddiyat içeriyor. Bu maddiyatlar, seanslar şu anki haliyle en düşük bin TL’den başlıyor. Baktığımda yetiştiremem, yani iyi bir aile bireyi olamam, iyi bir çocuk yetiştiremem düşüncesiyle dava açmaya karar verdim.”

Davada verilen karar hakkında da konuşan baba Güral, kararın 21 milyon civarında lehlerine sonuçlanmasından dolayı mutlu olduğunu, bunu da çocuklarının eğitimi için harcayacaklarını söyledi.

Bu süreçte maddi-manevi çok yıprandıklarını söyleyen Güral;

“Ben bu davayı Down sendromlu olduğu için değil çocuğumun hakkı olduğu için açtım ve neticesinde iyi sonuçlandı. Tüm ailelere de haklarını araması için emsal olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.