FDA, göz ilacı Eylea’nın iki biyobenzer versiyonunu onayladı..
Regeneron ilaç firmasının gişe rekorları kıran göz tedavisi Eylea'nın biyobenzer versiyonlarına FDA onay verdi
21 Mayıs 2024 - 21:52

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Pazartesi günü Regeneron Pharmaceuticals'ın gişe rekorları kıran göz tedavisi Eylea'nın iki yakın kopyası olan biyobenzer versiyonlarına ilk kez izin verdi.

Ajans, Biocon Biologics'in Yesafili'sinin yanı sıra Samsung Bioepis ve Biogen'in Opuviz'ini de onaylarken, ilacın doktor tavsiyesine gerek kalmadan biyobenzerlerle değiştirilebilirliğine veya ikamesine de izin verdi.

Tedavilerin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz belli değil. Regeneron, Eylea biyobenzerlerini ABD pazarına getirmek isteyen Amgen ve Biocon gibi şirketlere karşı dava açtı.

Biyobenzer tehdidiyle karşı karşıya

Regeneron geçen yıl Eylea'nın normal 2 miligramlık (mg) dozundan 5,72 milyar dolarlık ABD satışı kaydetti, ancak ilaç Roche'un Vabysmo'su da dahil olmak üzere rakiplerinin baskısının yanı sıra yaklaşan bir biyobenzer tehdidiyle karşı karşıya.

Regeneron, 2023 yıllık raporunda bu yıl 17 Mayıs'ta Eylea için pazar münhasırlığını kaybedebileceğinin işaretini vermişti.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için Regeneron, ilk çeyrekte 200 milyon dolarlık satış kaydeden Eylea'nın daha yüksek 8 mg dozuna odaklanıyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.