Fransa’da 4 kitap karantinaya alındı..
19. yüzyıldan kalma zümrüt yeşili kapaklarında arsenik olduğu düşünülen dört kitap Fransız kütüphanesi tarafından karantinaya alındı
26 Nisan 2024 - 18:27

Fransa milli kütüphanesi, zümrüt yeşili kapaklarının arsenikle kaplı olduğuna inanılan 19. yüzyıldan kalma dört kitabı raflarından kaldırdı.

Kütüphane perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere'de basılan kitaplara dokunmanın muhtemelen sadece küçük bir zarara neden olacağını belirterek;

"Bu eserleri karantinaya aldık ve harici bir laboratuvar, her ciltte ne kadar arsenik bulunduğunu değerlendirmek için bunları analiz edecek" dedi.

Paris kurumu, ABD'li araştırmacıların Viktorya dönemindeki yayıncıların kitap ciltlerini renklendirmek için kimyasal madde kullandığını keşfetmesinin ardından rahatsız edici kopyaları tespit etti. Arsenik içeren yeşil pigmentlere, Almanya doğumlu bir kimyagerin anısına Paris yeşili, zümrüt yeşili veya Scheele yeşili adı verildi.

“Yeşil kaplı kitaplar”

2019'dan beri yüzlerce kitap kapağını ağır metaller açısından test eden Delaware Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Zehir Kitabı Projesi kapsamında potansiyel olarak tehlikeli ciltlerin bir listesini hazırladılar.

Fransız kütüphanesi, 16 milyondan fazla kitaptan oluşan koleksiyonunun, listede yer alan kitapların dört kopyasını içerdiğini tespit etti. Bunlar arasında Edward Hayes'in 1855'te yayınlanan iki ciltlik The Ballads of Ireland'ı, Henry Stanley'nin 1856'dan kalma Romen şiirinin iki dilli bir antolojisi ve Royal Bahçıvanlık Derneği'nin 1862-63 kitabı yer alıyor.

Fransa Ulusal Kütüphanesi, Zehirli Kitap Projesi listesinin dışındaki diğer yeşil kaplı kitapları da inceleyeceğini söyledi.

“Cilt kanserine yol açabiliyor”

Dünya Sağlık Örgütü, inorganik arseniğe uzun süreli maruz kalmanın, özellikle içme suyu ve gıda yoluyla, cilt lezyonlarına ve cilt kanserine yol açabileceği konusunda uyarıyor, ancak arseniği içeren nesnelerle temastan söz etmiyor.

Zehirli Kitap Projesi, arsenik katkılı yeşil ciltlerin kütüphaneciler, kitapçılar, koleksiyoncular ve araştırmacılar için sağlık riski oluşturduğunu ve dikkatli bir şekilde kullanılması ve saklanması gerektiğini söylüyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.