Gıda alerjilerine karşı geliştirilen ilaç adayları..
New Scientist dergisi geçen haftaki kapak haberinde yer fıstığı, yumurta ve süt ürünleri gibi birçok farklı alerji türüne karşı etkili olabilecek yeni ilaçlar ve aşı konusunda yaşanan gelişmelere yer verdi
23 Mayıs 2024 - 17:07

Gıda alerjileri geçmişte benzeri görülmemiş oranda arttı. Nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. En sık rastlanan alerjiler buğday, inek sütü, yumurta, soya, kabuklu yemişler, balık ve kabuklu deniz ürünleri ve yer fıstığı. Listeyi uzatmak mümkün, tam liste isterseniz ucu görünmüyor. Listeye birçok meyve, sebze, tohum ve hatta birayı da ekleyebilirsiniz.

Yakın zamana kadar bu tek çözüm, alerjiyi tetikleyen gıdadan uzak durmaktı ki bu da söylendiği kadar kolay olmayabiliyordu. Satın alınan gıdadaki beklenmedik içerikler, eksik veya yanlış etiketleme, gıda sunucusunun bilgi eksikliği gibi bir dizi neden sayılabilir.

Şimdi, nihayet, insanların sadece gıdaya değil, diğer tetikleyici türlerine karşı da alerjik reaksiyondan kaçınmalarına yardımcı olabilecek birkaç yeni tedavinin gelişiyle ufukta birçok umut var.

Fıstık alerjisi ilacına onay..

Şubat ayında Amerikan Gıda ve İlaç Otoritesi FDA fıstık alerjisi için ilk ilacı onayladı ve onlarca yıllık bekleyişi sona erdirdi. Ancak bu daha başlangıç olarak görülüyor. İlacın pahalı olması ve etkisinin geçmesi, her iki ila dört haftada bir enjeksiyon yapılmasını gerektirmesi önemli sorunlar.

Bir başka alerji ilaç adayının geç aşamadaki bir denemesi, üretici Novartis tarafından açıklanmayan nedenlerle kısa süre önce sonlandırıldı, ancak şirket bu yıl içinde başka bir denemeye başlayacağını söylüyor.

Tayvanlı United BioPharma şirketinin bir başka ilacı UB-221 ise, egzamaya karşı test ediliyor ve uzmanlara göre “gıda alerjisinde büyük bir potansiyele” sahip.

Mevcut birçok ilaç da gıda alerjisi için yeniden kullanılmak üzere inceleniyor ve henüz çok erken aşamada olsalar da geliştirilmekte olan birçok aşı var.

Sonuç olarak, onlarca yıldır gıda alerjisi olan insanlara sunulabilecek çok az çözüm vardı. Artık çok da uzak olmayan bir gelecek umut vadediyor.

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.