Güney Afrika, toksisite şüphesiyle J&J'nin çocuk öksürük şurubunu geri çağırdı
Kenya ve Nijerya’nın ardından Güney Afrika da, J&J'nin altı Afrika ülkesinde satılan Benylin Pediatrik Şurup partilerini, tespit edilen yüksek seviyelerdeki dietilen glikol şüphesi nedeniyle geri çağırdı
15 Nisan 2024 - 13:43

Güney Afrika'nın sağlık düzenleyicisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Johnson & Johnson'ın (J&J), yüksek seviyelerde dietilen glikol tespit edilen çocuk öksürük şurubu partilerini geri çağırdığını açıkladı.

Açıklamada, etkilenen partilerin Güney Afrika, Eswatini, Ruanda, Kenya, Tanzanya ve Nijerya'da satıldığı da belirtildi.

Geri çağırma, düzenleyici kurumun Nijeryalı mevkidaşı tarafından Çarşamba günü yayınlanan ve Benylin Pediatrik Şurup partisindeki toksini ilk kez tespit eden bir raporun ardından geldi.

Kenya ve Nijerya, saman nezlesi ve üst solunum yollarını etkileyen diğer alerjik durumların tedavisinde kullanılan aynı şurubu zaten geri çağırmıştı.

“Ürün, Mayıs 2021’de piyasaya sürüldü”

Geçen yıl J&J'den ayrıldıktan sonra Benylin markasının sahibi olan Kenvue (KVUE.N), yaptığı açıklamada kendi değerlendirmesini yaptığını ve bir eylem planı belirlemek için sağlık yetkilileriyle birlikte çalıştığını söyledi.

"Ürünün Mayıs 2021'de piyasaya sürülmesinden 11 Nisan 2024'e kadar olan dönem için küresel güvenlik veri tabanımızda yapılan incelemede, Benylin Pediatrik Şurup'un herhangi bir partisi için ciddi bir olumsuz olay tespit edilmemiştir" denildi.

Öksürük şurubundaki yüksek dietilen glikol seviyeleri, 2022'den bu yana Gambiya, Özbekistan ve Kamerun'da ağızdan alınan ilaçlardan kaynaklanan dünyanın en kötü zehirlenme dalgalarından birinde düzinelerce çocuğun ölümüyle ilişkilendirildi.

Son gelen haberlere göre Tanzanya ve Ruanda’daki ilaç düzenleme kurumları da bu şurubun geri çağrılması kararına katıldılar.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.