“Hijyen”, 2100 yıl önceden merhaba dedi..!
Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Laodikeia Antik Kenti’nde Sağlık ve Temizlik Tanrıçası Hygieia’nın 2100 yıllık heykel başı bulundu
21 Mayıs 2024 - 11:58

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığı, Laodikeia Antik Kenti kazılarında, Hygieia heykel başı bulunduğunu duyurdu.

Denizli’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla Pamukkale Üniversitesi’ne bağlı olarak Loadikya Antik Kenti’nde süren kazı çalışmalarında, Yunan mitolojisinde temizlik ve sağlık tanrıçası Hygieia’nın başı 2 bin 100 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni

Hygieia, Yunan ve Roma mitolojisinde Hygieia (Ὑγιεία) veya Hygeia (Ὑγεία) olarak geçmektedir ve tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. Babasının iyileştirme temalı mitolojik görevini Hygieia koruma temalı olarak gerçekleştirmektedir. Hijyen kelimesinin etimolojik kökeni de içerdiği anlam bakımından aynı zamanda tanrıçanın ismi ile özdeştir. Hygieia heykel ve rölieflerde genellikle bir elinde yılan diğer elinde kase ile tasvir edilmiştir.

Hygieia için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.