İngiltere'de kıdemli doktorlar hükümetle anlaşıp aylardır süren grevlerini sonlandırdı..
İngiltere'deki kıdemli doktorlar, hükümetin yeni ücret teklifini kabul ederek, aylardır periyodik olarak tekrarlanan grev eylemlerini sonlandırdılar
6 Nisan 2024 - 00:42

İngiltere'deki kıdemli doktorlar hükümetin ücret ve koşullarla ilgili iyileştirme teklifini kabul ederek, aylardır süren grev eylemlerinin ardından İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) üzerindeki baskının bir kısmını hafifletti.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA) sendikası Cuma günü yaptığı açıklamada, danışman olarak da bilinen kıdemli doktorların yaklaşık yüzde 83'ünün, yüzde 62'lik bir katılım oranıyla teklifin lehine oy kullandığını söyledi.

Şubat ayında beş gün süren grev düzenleyen asistan doktorlarla uzun süredir devam eden bir anlaşmazlık da sürüyor.

Grevler, Başbakan Sunak ve NHS üzerinde ağır baskı yaratıyordu

Son iki yıldaki grev eylemi, yedi milyondan fazla hastanın hastane tedavisi için bekleme listesinde olduğu ve binlerce randevu ve prosedürün iptal edilmesine yol açan NHS üzerinde daha fazla baskı yarattı.

Bu durum, kamuoyu yoklamalarında Muhafazakarların muhalefetteki İşçi Partisi'nin gerisinde kaldığı seçim yılında Başbakan Rishi Sunak üzerindeki baskıyı da artıran bir durumdu.

Başbakan Sunak, NHS'deki danışman grev eyleminin sona ermesinin hastalar için mükemmel bir haber olduğunu söyleyerek, "Bu, üst üste dördüncü ayda da düşen bekleme listelerini azaltma hedefimize doğru ilerleme kaydetmeye devam edebileceğimiz anlamına gelecek" dedi.

“Endişeleri gidermek için yeterli bir ilk adım”

Kıdemli doktorlar için yapılan ve doktorların ücretlerini gözden geçiren kurumda değişiklikler ile dört ila yedi yıldır kıdemli doktorluk yapanlar için yüzde 2,85'lik bir artış içeren ücret anlaşması, kıdemli doktorların Ocak ayında yapılan oylamada bir önceki teklifi reddetmelerinin ardından geldi.

BMA danışmanlar komitesi başkanı Vishal Sharma;

"Hükümetin müdahalesi ve ücret inceleme sürecinin başarısızlığı nedeniyle yıllarca tekrarlanan gerçek anlamda ücret kesintilerinin ardından, danışmanlar konuştu ve şimdi açıkça bu teklifin mevcut anlaşmazlığı sona erdirmeye yönelik endişelerimizi gidermek için yeterli bir ilk adım olduğunu düşünüyorlar" dedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.