İngiltere, kanser hastaları için evde kan testi kitini onayladı
İngiltere’de, kanser hastalarının kendi evlerinde kan örneği analizi yapmasına olanak tanıyan ve böylece hastanede geçirecekleri süreyi azaltacağı umulan evde test kiti onaylandı. Cihazın etkinliği sağlık çevrelerinde tartışılıyor
13 Mayıs 2024 - 12:18

İngiltere’de, kanser hastalarının hastanede geçirdiği süreyi azaltmaya yardımcı olacak “Liberty” ismi verilen yeni bir cihaza, yasal onay verildi. Liberty, hastaların evde ve gözetim olmadan kan testi yapmasına ve sonuçları yüklemesine olanak tanıyor.

Küçük bir yazıcı boyutunda olan cihaz, kan örneği analizini doğrudan hastanedeki ilgili birime iletebiliyor. Kullanıcıları, bunun hastane ziyaretlerini azaltmalarına olanak sağladığını söylerken, klinisyenler bunun Ulusal Sağlık Servisi (NHS) verimliliğini artırabileceğini düşünüyor.

Cihaz Manchester'daki Christie'de denendikten sonra 12 NHS tesisinde kullanılacak.

Hastane sınırlarından, ev rahatlığına geçiş

Avrupa'da kendi türünde en büyük kanser tedavi merkezlerinden biri olan Christie, yakın zamanda "eve daha yakın kanlar" olarak bilinen bir uygulamayla bölgeye kan alma üniteleri yerleştirdi.

Christie'de yürütülen denemeler, hasta sayıları düşük olmasına rağmen umut verici sonuçlar verdi. Evde yapılan bir çalışmaya 22 hasta katıldı ve 470 hastayı içeren düzenleyici onay denemeleri tamamlandı.

Ancak Cancer Research UK, şu ana kadar projenin sadece az sayıda insan üzerinde denendiğini söylüyor. Yardım kuruluşu, bunun kanser tedavisinde daha yaygın olarak kullanılıp kullanılamayacağını bilmeden önce daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Teknoloji tartışılıyor.. 

Kanser tedavisi gören hastaların, hemoglobin seviyesi, beyaz kan hücresi sayımı gibi bir dizi sağlık göstergesinin düzenli olarak takibi için dizi teste ihtiyaçları var.

Cihaza ilişkin bir açıklamada, "Bu teknoloji için henüz çok erken" ve "daha fazla araştırmaya ihtiyaç var" denildi. Düzenleyici onayın, bu aşamada etkililik veya klinik faydaya ilişkin göstergeler vermediğini; bu soruların, cihazın daha yaygın olarak kullanılabilmesi için gelecekteki klinik deneylerde ele alınması gerekeceği söylendi.

Üretici firma Entia’nın CEO’su Dr Toby Basey-Fisher, cihazın hastaların kendi evlerinde kullanabileceği dünyanın ilk kan sayımı analiz cihazı olmasına rağmen iyimser ifadelerle;

"Cihaz, hastaların sağlık durumu hakkında bilgi sağlayarak, sağlık profesyonellerine komplikasyonları önceden ele alma, hastaneye yatma ve tedavi kesintilerini azaltma gücü veriyor" dedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.