İtalya, Kübalı doktorlardan sonra Arjantinli doktorlara da çağrıda bulundu
Calabria bölgesinde Kübalı doktorların çalışmaya başlaması, İtalya için bir çözüm modeli oluşturmuş görünüyor. Sicilya’nın Mussomeli kasabası da Arjantinli doktorlara çağrıda bulunarak doktor açığını kapatmaya çalışıyor
15 Nisan 2024 - 11:42

Geçtiğimiz yirmi yılda kamu harcamalarını kısmak için İtalya’da uygulanan tavan maaş mevzuatı sağlık çalışanlarının maaşlarının da düşük kalmasına yol açtı.

Birçok İtalyan sağlık çalışanı için Covid salgını dönüm noktasıydı ve yurt dışına göçü hızlandırdı. Giorgia Meloni hükümeti tarafından yayınlanan harcama planlarında sağlık hizmetlerinde daha fazla kesinti öngörülüyor.

İtalya'da, 2023 yılında yaklaşık 30.000 doktor eksiğinden söz ediliyor. 2010-2020 yılları arasında 111 hastane ve 113 acil servis kapatıldı. Calabria'daki sağlık sistemine Kübalı sağlık çalışanlarının katılımının sağlanması bir model olarak tartışılıyor. Bu tür girişimlerin diğer bölgelerde de tekrarlanması için yasal düzenlemeler yapılması gibi yenilikçi çözümler de gündemde.  

Sicilya'nın merkezinde bir tepe kasabası olan Mussomeli’nin nüfusu 10 binin biraz üstünde ve Güney İtalya’daki pek çok hastane gibi personel sıkıntısı içinde; doktor açığını kapatmak için çareyi Arjantin’li doktorlarda arıyor.

“Arjantin’den İtalya’ya, nesiller boyu süren bir göç döngüsü var”

İtalya’nın çağrısı, Arjantinli doktorlarda çok çabuk karşılığını buldu ve sadece birkaç gün içinde 5.000'in üzerinde başvuru yapıldı. Bunun bir sebebi enflasyonun üç haneli rakamlara ulaştığı Arjantin’in ekonomik kargaşasından kaçmak ise, bir diğer sebebi de milyonlarca Arjantinlinin etnik kökeninin İtalyan olması.

Etnik İtalyanlar ve onların soyundan gelenler Arjantin nüfusunun yarısından fazlasını oluşturuyor, bu nedenle pek çok kişi için İtalya'ya taşınmak nesiller boyu süren bir göç döngüsünü tamamlamak anlamına geliyor.

Çevre hastaneler için de bir örnek..

Doktorların gelişi, hastanenin kapatılmasının önlenmesine ve çevre bölgelerdeki 75.000 kişinin sağlık hizmetlerine yerel erişiminin sürdürülmesine yardımcı oldu. Mussomeli'deki olumlu deneyim, diğer hastaneler için de bir örnek oluşturuyor. Programın Sicilya'daki başarısının, doktor sıkıntısı çeken Fransa ve Almanya'nın da ilgisini çektiği söyleniyor.

Şu anda Sicilya'da 99 civarında Arjantinli doktor çalıştığı ve önümüzdeki aylarda daha da fazlasının geleceği söyleniyor.

Ancak güney İtalya'daki sağlık hizmetlerini ayakta tutmadaki rollerine rağmen Arjantinli doktorların geleceği garanti değil. İşe alınmalarına izin veren Covid acil durum kararnamesi 2025'te sona erecek.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.