Kamerun’un sokak sokak gezen seyyar şifacıları..
Birçok Kamerunlu, modern tıbbın beyaz insanları baz alarak geliştirildiğini ve Afrika'daki bazı bölgesel hastalıkların tedavisinde eksik kaldığını savunuyor, sokak sokak gezen seyyar şifacıları tercih ediyor
19 Nisan 2024 - 00:26

Sağlık sisteminde sorunların yaşandığı Kamerun’un her köşesinde özel tarifleriyle hazırladıkları karışımları satan ve kendilerine özel tedavi yöntemlerini uygulayan şifacılar bulmak mümkün.

Kamerun’un da aralarında olduğu bazı Afrika ülkelerinde sağlık sisteminin yükünü azalttığı düşünülen geleneksel tedavi yöntemleriyle hizmet veren şifacılar, kanunlarla koruma altında bulunuyor.

Afrika’nın birçok ülkesindeki gibi Kamerun’da da sağlık sisteminin yetersizliği, herkesin sağlık tesislerine ulaşamaması ve yüksek tedavi ücretleri nedeniyle halk, geleneksel ilaçlar ve tedavi yöntemlerine ilgi gösteriyor.

Birçok Kamerunlu, modern tıbbın beyaz insanları baz alarak geliştirildiğini ve Afrika'daki bazı bölgesel hastalıkların tedavisinde eksik kaldığını savunuyor.

Ucuz ve pratik olduğu belirtilen, sıtmayla tifo gibi daha çok Afrika'da görülen hastalıkların tedavisinde modern tıptan "daha etkili olduğuna" inanılan şifacıların hazırladığı geleneksel ilaçlar ilgi görüyor.

“Seyyar şifacılık, ülkenin saygın mesleği olarak görülüyor”

Seyyar şifacılardan Omar Savay, AA muhabirine sıtma ve tifo ile karın ve boğaz ağrısı için geleneksel yöntemlerin yanı sıra bitkilerle hazırladığı ilaçlarla ilgili bilgi verdi.

Yaklaşık 15 yıldır şifacılık yaptığını belirten Savay, Afrika'nın birçok bölgesinde halka pratik ve ucuz sağlık hizmeti veren seyyar şifacılığın, Kamerun'da hala devam ettiğini belirtti.

Kamerun'da seyyar şifacıların, şehirlerin en işlek caddelerinde ve pazar yerlerinde gezerek insanların dertlerine deva olduğunu ve şifa dağıttığını savunan Savay, ülkede "saygın meslek" görüldüğünü dile getirdi.

"Erken teşhis edilirse iyileştirilmeyeceğim sıtma hastası yok."

"Sıtma ve tifo ilacını" sadece Kamerun ormanlarında bulunan "sarı kabuk" adlı bitkinin de aralarında olduğu farklı bitkilerin suyla karıştırılmasından elde ettiğini anlatan Savay, "Erken teşhis edilirse iyileştirilmeyeceğim sıtma hastası yok." iddiasında bulundu.

Sıtma ve tifonun yanı sıra sindirim sorunları, mide ağrıları ve boğaz ağrıları için de "ilaçlar" üretip sattığını kaydeden Savay, her gün sokak sokak gezerek insanların hastalıklarına çare olduğunu savundu.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.