Novartis’ten, kanser tedavileri alanında milyar dolarlık yatırımlar
İsviçreli Novartis, kanser tedavileri portföyünü güçlendirmek amacıyla, Alman kanser ilacı geliştiricisi MorphoSys'i 2,89 milyar dolara satın almasının ardından, şimdi de ABD'li radyofarmasötik şirketi Mariana Oncology'yi 1 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor
2 Mayıs 2024 - 22:51

İsviçreli ilaç üreticisi Novartis, ABD'li radyofarmasötik şirketi Mariana Oncology'yi peşin 1 milyar dolar karşılığında satın almayı kabul ettiğini ve bu sayede geliştirilmekte olan hassas kanser tedavileri portföyünü güçlendirdiğini açıkladı

Anlaşma, belirli kilometre taşlarına ulaşılması halinde 750 milyon dolara kadar ek ödeme yapılmasını da içeriyor.

Mariana Onkoloji, henüz insanlar üzerinde test edilmemiş yeni radyoligand kanser tedavileri (RLT'ler) üzerinde çalışıyor.

Novartis yaptığı açıklamada, "Bu işlem, Novartis RLT hattını güçlendiriyor ve şirketin araştırma altyapısını ve klinik tedarik yeteneklerini genişletiyor" dedi.

Şirket Şubat ayında da, 2,7 milyar avro (2,89 milyar dolar) karşılığında, Alman kanser ilacı geliştiricisi MorphoSys'i satın almak için anlaşma yapmıştı.

“Radyoligand terapisi, Novartis'in geliştirmeye odaklandığı üç teknolojiden biri”

Tümör arayan moleküllere bağlanan hücre öldürücü radyoaktif parçacıklara dayanan radyoligand terapisi, hücre ve gen terapisi ile RNA'nın yanı sıra Novartis'in geliştirme çabalarının odaklandığı üç teknolojiden biri.

İsviçreli grubun radyoligand ilaçları arasında prostat kanserine karşı Pluvicto ve nadir bir gastrointestinal tümör grubuna karşı Lutathera yer alıyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.