Öksürüğü artık daha ciddiye alanlar bu tarafa.. Bakalım kaç kişiyiz?
Pandemi başka bazı konularda olduğu gibi öksürük konusunda da algımızı değiştirdi. Yapılan anketler bunu doğruluyor. En azından şunu söyleyebiliriz; öksürük artık daha ciddiye alınıyor
19 Ekim 2023 - 00:27

Öksürüğe kabaca, boğaz ve üst solunum yollarını temizlemek için vücudun refleks olarak verdiği reaksiyondur denilebilir. Bu bazen bir tahriş, bir yabancı madde bir salgı olabilir, bazen de bir enfeksiyon.

Gün içinde “Basit bir öksürük” deyip, hatta çoğunlukla onu bile demeyip, vücudun doğal bir faaliyeti sayar, üzerinde durmaz geçeriz, kaşınmak gibi..

Hemen ekleyelim, tabii ki ciddi solunum yolu hastalıklarının ciddi bir göstergesidir öksürük ama dememiz o ki çoğunlukla pek ciddiye almayız.

Sanofi’nin araştırması

Öksürüğün ne kadar ciddiye alındığı konusunu Sanofi de ciddiye almış olmalı ki; “Öksürük Trendi 2023” projesi kapsamında, 1.000 kişi üzerinde temsili bir kamuoyu araştırması yaptırmış.

Acaba Korona salgınından sonra insanlar öksürüğü bir hastalık belirtisi olarak daha ciddiye alıyor olabilirler mi?

Ankete katılanların yüzde 72'si, korona salgınından bu yana öksürüğü bir hastalık belirtisi olarak daha ciddiye aldıklarını söylemişler.

Yüzde 55'i de artık toplum içinde öksürük reflekslerini bastırmaya çalıştıklarını kabul etmişler; belki de çevredekilerin eleştirel bakışlarından rahatsız oldukları için.

Ancak öksürmek solunum yollarını temizlemek için önemli bir refleks. Bu nedenle bilen kişiler diyorlar ki, en azından tekrarlayan bir öksürük bastırılmamalı. Tabii kolların kıvrımına öksürmeyi unutmadan. Buna akut enfeksiyon sırasında mümkün olduğunca toplum içine çıkmaktan kaçınmanın önemini de ekleyebilirsiniz.

Solunum sisteminin sorunları çözme mekanizması

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Justus de Zeeuw dijital bir basın toplantısında, "Akciğerlerin ya da daha doğrusu hava yollarının ağrı reseptörleri yoktur. Akciğerlerin ağrı uyaranı öksürük isteğidir" demiş ve şöyle devam etmiş:

"Yani öksürük, solunum sisteminin sorunlarını çözme mekanizmasıdır. Eğer bu başarılı olmazsa, daha büyük bir sorun ortaya çıkar. Biriken mukus öksürülmezse enfeksiyonun uzamasına neden olabilir.

Eczacılar arasında yapılan bir başka araştırma

Sağlık alanında pazar araştırmaları yapan DocCheck’in Ağustos ayında Almanya’da serbest eczanelerden 300 eczacı ve PTA ile yaptığı bir başka ankette de benzer sonuçlar görünüyor.

Bu çalışmada da: 

Deneklerin yüzde 61'i öksürüğün bir semptom olarak pandemiden bu yana daha ciddiye alındığı görüşüne katılıyor.

Yüzde 57'si ofiste öksürük konusunda verilen tavsiyelerin yoğunluğunun arttığı izlenimini taşıyor. 

Ankete katılanların yüzde 69'u da öksürükle başvuran hasta sayısının pandemiden öncesine göre önemli ölçüde arttığını söylüyor.

Dr. Zeeuw da benzer bir gözlemde bulunuyor. Dediğine göre artık daha fazla hasta öksürük şikayetiyle başvuruyormuş ve pratisyen hekime sevk edilenlerin sayısı da artmış durumda.

Dr. Zeeuw, Mucosolvan üreticisi Sanofi'nin bir basın açıklamasında, öksürüğün pandemi öncesine kıyasla daha sık olarak açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirttiğini de ekliyor.

Anlaşılan pandemi öksürük hakkındaki algılarımızı epey değiştirmiş..

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.