Pfizer ve BioNTech'e GSK da ABD’de bir patent davası açtı..
Covid-19 pandemisi bitti ama ilaç firmalarının Covid-19 aşısı nedeniyle birbirlerine açtıkları patent davaları zinciri devam ediyor. Son olarak GSK da, patent ihlali sebebiyle Pfizer ve BioNTech'e ABD’de dava açtı
26 Nisan 2024 - 23:36

GlaxoSmithKline (GSK), Perşembe günü ABD’nin Delaware eyalatinin federal mahkemesinde Pfizer ve BioNTech’e, gişe rekorları kıran Covid-19 aşılarındaki RNA (mRNA) teknolojisiyle ilgili patent ihlali davası açtı.

GSK açılan davada, Pfizer ve BioNTech'in Comirnaty aşılarının, Covid-19 salgınının patlak vermesinden “on yıldan fazla bir süre önce” geliştirilen mRNA aşı yeniliklerindeki patent haklarını ihlal ettiğini iddia etti.

Bir Pfizer sözcüsü ise yaptığı açıklamada, “Comirnaty ile ilgili fikri mülkiyet konumların güvendiklerini” ve GSK'nın iddialarına karşı “şiddetle savunma” niyetinde olduklarını söyledi.  BioNTech sözcüsü şikayet hakkında yorum yapmak istemedi.

GSK sözcüsü, şirketinin patentlerinin "Pfizer ve BioNTech'in Covid-19 mRNA aşılarında kullanılan temel teknolojiyi sağladığına" inandığını ve "Bu patentleri ticari olarak makul şartlarda lisanslamaya ve aşılara sürekli hasta erişimini sağlamaya istekli" olduğunu söyledi.

“Dava konusu, aşılarda kullanılan teknolojiye ilişkin patent hakları”

Dava, Moderna'nın 2022'de Pfizer'e karşı açtığı dava da dahil olmak üzere, aşılarında kullanılan teknolojiye ilişkin patent telif haklarına ilişkin Pfizer, BioNTech ve Moderna'nın dahil olduğu yüksek riskli ABD davaları ağına ekleniyor.

Pfizer, geçen yıl Comirnaty'nin satışlarından 11,2 milyar dolar elde ederken, Moderna, Spikevax aşısından 6,7 milyar dolar gelir elde etti. Her iki aşının satışları da geçen yıl 2022'den itibaren önemli ölçüde azaldı.

Londra merkezli GSK, mahkemeden Pfizer ve BioNTech'ten, devam eden patent lisans ücretini de içeren, belirtilmemiş miktarda parasal tazminat talep etti.

GSK şikayetinde, patentlerinin, bilim adamlarının 2008 yılında geliştirmeye başladıkları hassas mRNA'yı insan hücrelerine taşıma teknolojisini kapsadığını söyledi. GSK, 2015 yılında Novartis'in NOVN.S aşı işinin bir kısmını satın aldığında buluşların haklarını satın aldığını söyledi.

GSK ayrıca geçen yıl Pfizer'in solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısı Abrysvo'da kullanılan teknoloji nedeniyle Pfizer'e patent ihlali nedeniyle dava açmıştı. Pfizer bu durumda GSK'nın iddialarını reddetti.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.