Pfizer ve BioNTech ile Moderna’nın patent savaşı bu kez İngiltere'de..
Covid aşısı patentleri için Pfizer ve Moderna’nın birbirlerine karşı verdiği küresel hukuk savaşının yeni bir kolu bu kez İngiltere’de başlıyor
24 Nisan 2024 - 23:56

Pfizer ve BioNTech, İngiltere’de Salı günü başlayan küresel hukuk savaşının son ayağında, Londra'daki bir mahkemeden rakibi Moderna'nın Covid-19 aşılarının geliştirilmesinde kilit rol oynayan teknoloji üzerindeki patentlerini iptal etmesini istedi.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, Eylül 2022'de Londra Yüksek Mahkemesi'nde Moderna'ya dava açarak Moderna'nın sahip olduğu patentlerin iptalini talep etmiş, Moderna da günler sonra patentlerinin ihlal edildiğini ileri sürerek karşılık vermişti.

Milyonlarca insanın hayatını kurtarmasına yardımcı olan ve şirketlere milyarlarca dolar kazandıran iki aşı için açılan rakip davalar, haberci RNA (mRNA) teknolojisine odaklanan ve dünya çapında devam eden davaların yalnızca bir kolu.

Moderna, Pfizer ve BioNTech'in öncülüğünü yaptığı ve patentini aldığı mRNA ilerlemelerini, 2019'un sonlarında Covid-19 salgını başlamadan çok önce gerçekleştirdiğini söylüyor.

Karşılıklı davalar zinciri..

ABD merkezli Moderna, patentlerinin Pfizer tarafından ihlal edildiği iddiasıyla tazminat istiyor.

Pfizer geçen yıl Comirnaty'den 11,2 milyar dolar satış yaparken Moderna, Spikevax aşısından 6,7 milyar dolar kazandı; bu da tartışılan rakamların büyüklüğü hakkında bir fikir veriyor.

Ancak Pfizer ve BioNTech, Moderna'nın mRNA teknolojisindeki gelişmelerin önceki çalışmalarına göre bariz ilerlemeler olduğunu ileri sürerek Yüksek Mahkeme'den Moderna'nın patentlerini iptal etmesini istiyor.

Londra davaları üç ayrı davaya bölündü; bunlardan biri Moderna'nın 2020 yılındaki pandemi sırasında aşıyla ilgili patentlerini uygulamama taahhüdünü dikkate alacak.

Pfizer, BioNTech ve Moderna aynı zamanda Almanya, Hollanda, Belçika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (çoğu askıya alınmış olan) ve Avrupa Patent Ofisi'nde paralel işlemlerde karşı karşıya.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.