Popüler kilo verme ilaçlarının uzun dönem sonuçları; “?”
Her ilaç gibi kilo verme ilaçlarının da zamana bağlı yan etkileri olabilir. Son dönemde dünyada hızla popüler olan kilo verme ilaçlarının zayıf yanı da bu. Bu yeni tedavilerin uzun dönem sonuçlarının ne olacağı bilinmiyor
13 Mayıs 2024 - 13:39

Obezite ya da daha hafif bir ifade ile kilo verme ilaçları alanında son yıllarda pazara giren GLP-1 sınıfı ilaçlar büyük rağbet gördü. Öyle ki üreticileri oluşan talebi karşılamakta zorlandılar zaman zaman ve çeşitli kısıtlayıcı önlemler almak zorunda kaldılar, ihracatın sınırlanması gibi..

Bunlar henüz Türkiye’de pazara girmemiş ve pahalı ilaçlar. Ancak internet gibi yöntemlerle yurt dışından kişisel olarak tedariki mümkün.

Türkiye’deki kilo fazlası olan kişilerin profili hakkında yapılan araştırmalar, kilo verme ilaçları pazarındaki potansiyel talep konusunda da bir fikir verebilir. Bu sayılara göz atıldığında durum şöyle;

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na (TBSA) göre 15 yaş ve üzeri erkeklerin yüzde 39.9’u fazla kilolu, yüzde 24.6 ise obeziteli. Kadınların yüzde 27.6’sı fazla kilolu, yüzde 39.1’iyse obeziteli.

Türkiye Sağlık Araştırması 2022’ye göre de obeziteli bireylerin oranı yüzde 20.2. Toplam nüfusun yüzde 34’ü fazla kilolu, yüzde 31.5’i de obeziteli.

Türkiye obezite konusunda yapılan sıralamalarda da üst sıralarda yer alıyor.

Hasılat rekorları kıran popüler kilo verme ilaçlarının geçmişi birkaç yıl. Örneğin Wegovy’nin FDA onayı Haziran 2021.

Görünür etkileri nedeniyle hızla popüler olan bu ilaçların tartışılan yanı uzun dönem sonuçlarının bilinmemesi. Daha açık bir ifade ile sürekli kullanılması gereken bu ilaçların uzun dönemde insan vücudu üzerinde olası etkilerinin bilinmiyor olması.

Diken’den Mesude Demir bu konuyu Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cesur’a şöyle sordu:

“Obezitede kullanılan ilaçların uzun dönem sonuçları var mı?”

“Şu an obezite tedavisinde kullanılan ve ülkemizde de ruhsat almış iki ilaç için uzun dönem sonuçları mevcut.

Bunlardan birisi liraglutid (Saxenda), diğeri orlistat (Xenical-Thincal).

Obezite tedavisine yönelik farmakolojik tedaviler gün geçtikçe artıyor. Yeni moleküller ortaya çıkıyor.

O yeni tedavilere yönelik uzun dönem sonuçlarıysa henüz oluşmadı.”

Prof. Cesur kilo verme ilaçlarının kullanımının bırakılmasından sonraki aşama hakkında da şu uyarıda bulunuyor:

“İlaç bir mucize değil tabii ki. Pek çok kişide etkin kilo verdiriyor. Ancak birey, ilaç kesildikten sonra, ilacın yardımıyla kazanılmış sağlıklı beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezse, hareketi bıçak gibi keserse, eski kilolarına kolayca dönüyor.”

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.